საჯარო პოლიტიკის ანალიზი (CPPA)
სტრატეგიის და განვითარების ცენტრი (CSD) და ჯიპა - საქართველოს საზოგადოებრივ საქმეთა ინსტიტუტის (GIPA) ტრენინგებისა და კონსულტაციების ცენტრი აცხადებს მონაწილეების მიღებას საუკეთესო საერთაშორისო გამოცდილებასა და ადგილობრივ სპეციფიკაზე დაფუძნებულ სასერტიფიკატო პროგრამაზე “საჯარო პოლიტიკის ანალიზი”.
პროგრამის მიზანია ხელი შეუწყოს მტკიცებულებებზე დაფუძნებული პოლიტიკის შემუშავებას საქართველოში. Საჯარო პოლიტიკის ანალიზის სასერტიფიკატო პროგრამის ფარგლებში უზრუნველყოფილი იქნება ერთი მხრივ, ტრენინგების, მეორე მხრივ კი საექსპერტო მენტორობის სისტემა, რომელიც  ხარისხიანი პოლიტიკის დოკუმენტების შექმნის პროცესში მნიშვნელოვან მხარდაჭერას გაგიწევთ. Პოტენციური ჩარჩო თემატიკა მოიცავს 4 მიმართულებას:
• საჯარო მართველობის რეფორმის პრიორიტეტი
• დამოუკიდებელი საზედამხედველო ინსტიტუციების როლი
• კიბერუსაფრთხოების რისკების შემცირება და ციფრული ტრანსფორმაციის შესაძლებლობები საჯარო სექტორის მუშაობის გაუმჯობესებისათვის
• ევროკავშირის კანდიტატის სტატუსი და ჰარმონიზაციის პროცესი
მონაწილეები გაეცნობიან საჯარო პოლიტიკის შემუშავებისა და განხორციელებისთვის საჭირო თეორიულ ჩარჩოს, სხვადასხვა სახის პოლიტიკის დოკუმენტის  შემუშავებისა და პოლიტიკის ანალიზისთვის საჭირო მასალებს და  გაიღრმავებენ შემუშავებული პოლიტიკის დოკუმენტების წარდგენისა და ადვოკატირების შესაბამის უნარ-ჩვევებს.
სასერტიფიკატო პროგრამა განკუთვნილია იმ ახალგაზრდებისთვის, ვინც დაინტერესებულია პოლიტიკის (POLICY) ამა თუ იმ სფეროში არსებული საზოგადოებრივი პრობლემების მართვით და სურს მტკიცებულებებზე ორიენტირებული პოლიტიკის დოკუმენტების შექმნის პროცესში დახელოვნება.
პროგრამა განკუთვნილია ნებისმიერი ახალგაზრდისთვის, ვისაც შეხება აქვს არასამთავრობო სექტორსა და ანალიტიკურ ცენტრებში. აუცილებელი პირობაა მონაწილეს ჰქონდეს ბაკალავრის ხარისხი ნებისმიერ სპეციალობაში. მაგისტრატურისა და სადოქტორო პროგრამის სტუდენტებს უპირატესობა მიენიჭებათ შერჩევის პროცესში.
სწავლება მიმდინარეობს ინტენსიურ რეჟიმში, 3 თვის განმავლობაში და შეხვედრებს  გაუძღვებიან GCSD-ისა და GIPA-ს მენტორები და ტრენერები.
შესავალი პოლიტიკის ანალიზში
• პოლიტიკის ანალიტიკოსის როლი პოლიტიკის შემუშავებაში პროცესში
• დებატების როლი Პოლიტიკის შეფასების პროცესში
• ნეიტრალური პოლიტიკის ანალიზი - პოლიტიკისა და იდეოლოგიების გავლენა პოლიტიკის ანალიზის პროცესში
საჯარო პოლიტიკის ანალიზის თეორიული საფუძვლები
• საჯარო პოლიტიკის ანალიზის ძირითადი მოდელები
• საჯარო პოლიტიკის ანალიზის ძირითადი მიდგომები
• პოლიტიკის ანალიზის მოდელები: ცვლილების თეორია, design-thinking, ლოგიკური ჩარჩო
მტკიცებულებები საჯარო პოლიტიკის ანალიზში
• რაოდენობრივი და თვისებრივი მონაცემების შეგროვების ძირითადი საფუძვლები და მეთოდები
• გლობალურ მონაცემთა ბაზებთან მუშაობა
• მონაცემთა ინტერპრეტაცია: მიკერძოება და ტრადიციული “ჩავარდნები”
• მეორად წყაროებთან მუშაობა რაოდენობრივი და თვისებრივი კვლევის პროცესში
პოლიტიკის ანალიზის მოდელები
• საზოგადოებრივი პრობლემის ანალიზი და მისი მართვის ინსტრუმენტები
• პოლიტიკის ცვლილებების მართვის ძირითადი ინდიკატორები
• მიზნისა და ამოცანის ჩამოყალიბება,  პოლიტიკის ინტერვენციები და შესაბამისი ინსტრუმენტები
• პოლიტიკის ალტერნატიულ კურსებს შორის არჩევანი მრავალკრიტერიუმიანი ანალიზის საფუძველზე
• ხარჯ-სარგებლიანობისა და ხარჯ-ეფექტიანობის ანალიზი
• სამოქმედო გეგმის ჩამოყალიბება, ბიუჯეტირება და მისი მართვის ოპერაციული შესაძლებლობები
• პოლიტიკის მონიტორინგი, შეფასება და  სწავლება (M&E&L)
პოლიტიკის დოკუმენტების შემუშავება
• პოლიტიკის დოკუმენტის სახეობები
• კარგი და ცუდი პოლიტიკის დოკუმენტი
• სტრატეგიული პოლიტიკის დოკუმენტები და შესაბამისი სამოქმედო გეგმები
• პოლიტიკის რეზიუმეები და პოლიტიკის მემორანდუმები
• რეგულირების ზეგავლენის შეფასება (RIA)
• მწვანე vs. თეთრი წიგნები პოლიტიკის წარმოების პროცესში
პოლიტიკის ადვოკატირება და კომუნიკაცია
• ადვოკატირება, როგორც პოლიტიკის წარმოების პროცესის  ნაწილი: პოლიტიკის ადვოკატირების ეტაპები, სტრატეგიები, ტექნიკა და ადვოკატირების საკომუნიკაციო გეგმა
• საჯარო გამოსვლების ტექნიკა პოლიტიკის წარმოების პროცესში
• ციფრული არხების გამოყენება საჯარო პოლიტიკის კომუნიკაციის პროცესში
• დებატების ტექნიკის გამოყენება საჯარო პოლიტიკის ცვლილებებისათვის
სწავლა დაიწყება 2023 წლის 1 მაისს.
სწავლების  ენა და ფორმატი: ქართული, მასალების ძირითადი ნაწილი წარმოდგენილი იქნება ინგლისურ ენაზე. Სწავლება მიმდინარეობს ინტერაქციულ რეჟიმში და მოიცავს თეორიისა და პრაქტიკის ნაზავს.
სწავლის წარმატებით დასრულებისა და პოლიტიკის დოკუმენტის შემუშავების შემდეგ,  მონაწილეებს გადაეცემათ პროგრამის დასრულების დამადასტურებელი ინგლისურენოვანი სერტიფიკატი Certified Public Policy Analyst (CPPA).
სერტიფიკატის აღების წინაპირობა: პროგრამის მანძილზე, მსმენელები უნდა დაესწრონ შეხვედრებს და პროგრამის ბოლოს, მენტორის მხარდაჭერით წარმოადგინონ ჯგუფური ან ინდივიდუალური პოლიტიკის დოკუმენტი.
ნანი მაჭარაშვილი - ჯიპა - საქართველოს საზოგადოებრივ საქმეთა ინსტიტუტის (GIPA) კვლევის დეპარტამენტის ხელმძღვანელი და საჯარო მმართველობის სამაგისტრო და სადოქტორო პროგრამების ხელმძღვანელი. საჯარო პოლიტიკის ანალიზის პირველი ქართულენოვანი სახელმძღვანელოს ავტორი. ტრენინგებისა და კონსულტაციების 20+ წლიანი გამოცდილება საჯარო პოლიტიკის, ადმინისტრირების, ადვოკატირებისა და სტრატეგიული განვითარების მიმართულებით. როგორც ცენტრალურ, ისე ადგილობრივ დონეზე საჯარო უწყებების კონსულტანტი პოლიტიკის დაგეგმვის, მონიტორინგისა და შეფასების მიმართულებით და #629-ე და #264-ე დადგენილებების მოთხოვნებთან პოლიტიკის დოკუმენტაციის შესაბამისობის უზრუნველყოფაში. ამ მიმართულებით  რამდენიმე კვლევისა და პუბლიკაციის  ავტორი.
გიორგი ხელაშვილი - დიპლომატი და საერთაშორისო ურთიერთობების მკვლევარია. განათლება მიღებული აქვს თბილისის სახელმწიფო და ოქსფორდის უნივერსიტეტებში. ასწავლიდა თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტში საერთაშორისო ურთიერთობების მიმართულებით. მუშაობდა საგარეო საქმეთა სამინისტროში, საქართველოს საელჩოში ვაშინგტონში და საქართველოს პარლამენტის კვლევით ცენტრში. არჩეული იყო პარლამენტის წევრად. მისი აკადემიური ინტერესები მოიცავს საქართველოსა და აშშ-ის საგარეო პოლიტიკას, საერთაშორისო უსაფრთხოების საკითხებსა და სტრატეგიული ანალიზის სფეროებს.
სალომე ჯიბლაძე - საერთაშორისო განვითარების ექსპერტი და სტრატეგიის, მონიტორინგის, შეფასებისა და სწავლების სპეციალისტი. აქვს საფუძვლიანი ცოდნა და გამოცდილება დიზაინის, მონიტორინგისა და შეფასების სისტემების მენეჯმენტში, და კოორდინაციაში, და ასევე, M&E ინსტრუმენტების შემუშავებაში. 7 წელზე მეტი ხნის გამოცდილება სტრატეგიების შემუშავებასა და დახვეწაში, სხვადასხვა აქტორებისთვის, როგორებიცაა სამინისტროები, სამთავრობო უწყებები, ადგილობრივი და საერთაშორისო არასამთავრობო ორგანიზაციები.
გიორგი გოგუაძე - საერთაშორისო ურთიერთობებისა და უსაფრთხოების სპეციალისტია. იგი არის საერთაშორისო ურთიერთობების დოქტორის კანდიდატი კავკასიის უნივერსიტეტში. ამასთან, ის არის ასისტენტ პროფესორი კავკასიის უნივერსიტეტში და მიწვეული ლექტორი თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტში, ბიზნესისა და ტექნოლოგიების უნივერსიტეტსა და ევროპის უნივერსიტეტში. მისი სამუშაო გამოცდილება მოიცავს საერთაშორისო ორგანიზაციების პროგრამებსა და სამოქალაქო სექტორს. გიორგი სტრატეგიის და განვითარების ცენტრში ამჟამად, უფროსი ექსპერტის პოზიციას იკავებს და ჩართულია სხვადასხვა პროგრამის განხორციელების პროცესში.
რატი შუბლაძე - მკვლევარი საქართველოსა და სამხრეთ კავკასიაში რაოდენობრივი და თვისებრივი კვლევის 10+ წლის გამოცდილებით. იგი არის სოციოლოგიის დოქტორი. მისი დისერტაცია „სოციალური თანასწორობა და საარჩევნო პრეფერენციები” ეხებოდა საქართველოში ელექტორალური ქცევების თავისებურებებს. 2015 წლიდან რატი მოწვეული ლექტორის რანგში ასწავლიდა სხვადასხვა უმაღლეს სასწავლებლებში კვლევის მეთოდების კურსებს. 2021 წლიდან კი ის საქართველოს საზოგადოებრივ საქმეთა ინსტიტუტს შეუერთდა სოციოლოგიის საბაკალავრო პროგრამის ხელმძღვანელის რანგში. 2013-2020 წლებში რატი მუშაობდა კვლევით ორგანიზაცია CRRC-საქართველოში, სადაც ის ჩართული იყო მასობრივი გამოკითხვების მონაცემების შეგროვების, დამუშავებისა და ანალიზის სხვადასხვა საფეხურებში. 2020-2021 წლებში იგი იკავებდა ორგანიზაცია TMI-ის კვლევის დირექტორის თანამდებობას. ამჟამად, ის ჩართულია მონიტორინგის, შეფასებისა და სწავლების (MEL) აქტივობებთან დაკავშირებულ პროექტებში.
პროგრამა სრულად დაფინანსებულია USAID-ის საჯარო მმართველობის პროგრამის მიერ.
სასერტიფიკატო პროგრამით დაინტერესებულმა პირებმა უნდა შეავსონ სარეგისტრაციო ფორმა (ფორმაში დამატებით CV უნდა აიტვირთოს ქართულ ან ინგლისურ ენაზე).
რეგისტრაციის ბოლო ვადა არის 2024 წლის  25 აპრილი. რეგისტრაციის დასრულების შემდეგ, ჩატარდება გასაუბრება მიმღებ კომისიასთან.

Center for Strategy and Development (CSD) and the Training and Consulting Center of the Georgian Institute of Public Affairs (GIPA) are announcing the admission of participants to the certificate program in ‘Public Policy Analysis’, which is based on the best international experience and local specifics.
The purpose of the program is to promote the development of evidence-based policies in Georgia. The system of trainings, on the one hand, and of the expert mentorship, on the other, will be provided within the framework of the Public Policy Analysis certification programme, which will significantly support you in the process of preparation of high-quality policy documents. The potential thematic framework includes the following 4 areas:
The participants will learn about the theoretical framework necessary for the preparation and implementation of public policies, as well as the materials required for the preparation of various policy documents and will improve policy document presentation and advocacy skills.
The certificate program is intended for young people who are interested in solving public policy issues existing in different policy areas and want to master in preparation of high-quality evidence-based policy documents.
The program is intended for any young person who is related to the non-governmental sector and analytical centres. A necessary precondition for participants is to hold a Bachelor’s degree in any speciality. MA and PhD students will be given preference during the selection process.
The training will be conducted in an intensive mode during the period of 3 months and the training sessions will be held by the GCSD and GIPA mentors and trainers.
Contents of the Programme
Introduction to Policy Analysis
Theoretical Basis of Public Policy Analysis
Evidences in Public Policy Analysis
Models of Policy Analysis
Preparation of Policy Documents
Policy Advocacy and Communication
The training will begin on 1 May 2024.
The language and format of instruction: Georgian; most of the materials will be provided in English. The training will be conducted in the interactive format and consist of the combination of theory and practice.
After the successful completion of the training and the preparation of a policy document, the participants will be awarded an English language certificate Certified Public Policy Analyst’ (CPPA).
A precondition for obtaining a certificate: during the programme trainees must attend the training sessions, and at the end of the programme, they must present a group or individual policy document with the support of a mentor.
Nani Macharashvili – the Head of the Research Department of the Georgian Institute of Public Affairs (GIPA) and the Head of the Master’s and Doctoral programmes in Public Governance. She is the author of the first Georgian guide in public policy analysis. She has more than 20 years of experience in training and consulting in the areas of public policy, administration, advocacy and strategic development. She was a consultant to state agencies, both at the central and local levels, in policy planning, monitoring and evaluation, as well as in ensuring the compliance of policy documents with the requirements of Ordinances No 629 and No 264. She is an author of several research papers and publications in this area.
Giorgi Khelashvili – a diplomat and a researcher in international relations. He has received his education at Tbilisi State University and the University of Oxford. He taught at Tbilisi State University in the direction of international relations. He worked at the Ministry of Foreign Affairs, the Embassy of Georgia to the United States of America, and the Research Center of the Parliament of Georgia. He was an elected member of the Parliament. His academic interests include the foreign policy of Georgia and the United States of America, the matters of international security and strategic analysis.
Salome Jibladze – an expert in international development and a strategy monitoring, evaluation and learning (MEL) specialist. She has thorough knowledge and experience in the design, monitoring and evaluation system management and coordination, as well as the development of M&E tools. She has more than 7 years of experience in the development and improvement of strategies for various actors, such as ministries, government agencies, and local and international non-governmental organisations.
Giorgi Goguadze – a specialist in international relations and security. He is a PhD candidate in International Relations at the Caucasus University. In addition, he is an Assistant Professor at the Caucasus University and a guest lecturer at Tbilisi State University, the Business and Technology University and the European University. His work experience includes the programmes of international organisations and the civil sector. Currently, Giorgi holds a position of a Senior Expert at the Georgian Center for Strategy and Development (GCSD) and is involved in the implementation of various programmes.
Rati Shubladze – a researcher with more than 10 years of experience in quantitative and qualitative research in Georgia and the South Caucasus. He is a Doctor of Sociology. His dissertation on ‘Social Equality and Electoral Preferences’ examined the peculiarities of electoral behaviour in Georgia. Since 2015, Rati has been a guest lecturer at a number of higher education institutions of Georgia, delivering courses in Research Methods. In 2021, he joined Georgian Institute of Public Affairs as the Head of the Bachelor’s Programme in Sociology. In 2013-2020, Rati worked with a research organisation CRRC- Georgia, where he was involved at different stages of collection, processing and analysis of the data obtained from public opinion surveys. In 2020-2021, he held the position of the Research Director at TMI. Currently, he is involved in the monitoring, evaluation, and learning (MEL) projects.
The programme is fully financed by the USAID National Governance Program.
Persons interested in the certification programme must fill in the registration form (in addition, a CV in the Georgian or English languages must be uploaded in the form).
The deadline for registration is 25 April 2024. After the completion of registration, interviews will be held with the Admissions Committee.