საერთაშორისო ურთიერთობები
საერთაშორისო ურთიერთობათა სამაგისტრო პროგრამა უკვე მრავალი წელია რაც წარმატებულად ფუნქციონირებს. მის კურსდამთავრებულთა უდიდესი უმრავლესობა წარმატებულად არის დასაქმებული. მათ შორის არიან ელჩები, დეპარტამენტთა ხელმძღვანელები, ცნობილი ექსპერტები და ბიზნესმენებიც.
პროგრამის პროფესურა დაკომპლექტებულია ადამიანებით რომელთაც გააჩნიათ არა მხოლოდ თეორიული ცოდნა, არამედ პრაქტიკული გამოცდილებაც. ყოველი მათგანი სტუდენტებს ეხმარება პროფესიულ განვითარებასა და დასაქმებაში.
სტუდენტი შეისწავლის დიპლომატიის ხელოვნებას, შეძლებს გაიაზროს საერთაშორისო ურთიერთობები სამართლებრივ, ეკონომიკურ და სამხედრო კონტექსტში. მიიღებს უნიკალურ ცოდნას ისეთ სფეროებზე როგორიცაა დაზვერვა და ტერორიზმი.
კურსდამთავრებულს ექნება ცოდნა და კვალიფიკაცია რათა დასაქმდეს სახელმწიფო სამსახურში საგარეო და უსაფრთხოების პოლიტიკის მიმართულებით, ასევე საერთაშორისო ორგანიზაციებსა და უსაფრთხოების საკითხებზე მომუშავე არასამთავრობო ორგანიზაციებში. მიღებული ცოდნა და კვალიფიკაცია ასევე წარმატებით შეგიძლიათ გამოიყენოთ კერძო სექტორშიც, რასაც მოწმობს არაერთი კურსდამთავრებულის მაგალითი.
მისაღები ადგილების რაოდენობა - 30
პროგრამაზე სწავლის გაგრძელების მსურველებს, ჩაბარებული უნდა ჰქონდეთ საერთო სამაგისტრო გამოცდები.
სამაგისტრო პროგრამის სტუდენტთა რეგისტრაცია წარმოებს ელექტრონულად, 8 სექტემბრის ჩათლით.
შიდა მისაღები გამოცდები:
• გასაუბრება მიმღებ კომისიასთან
• ანალიტიკური აზროვნების უნარი
• ზოგადი განათლება აღნიშნულ სფეროში
ჩარიცხული სტუდენტი ხელშეკრულების გასაფორმებლად უნდა გამოცხადდეს უნივერსიტეტში სამართლისა და პოლიტიკის სკოლაში (თბილისი, გურამ ფანჯიკიძის ქ. #1/პეკინის გამზირი #42ა)
ხელშეკრულების გაფორმებისას, სტუდენტმა თან უნდა იქონიოს პირადობის მოწმობა ან პასპორტი.
სწავლა დაიწყება: 16 სექტემბერს
პროგრამის წლიური ღირებულება: 4000 ლარი
დაფინანსება
მაღალი აკადემიური მოსწრების სტუდენტებისათვის GIPA-ში მოქმედებს სემესტრული სტიპენდიები. სემესტრის მაჩვენებლის მიხედვით, საერთაშორისო ურთიერთობების სამაგისტრო პროგრამის 2 საუკეთესო სტუდენტი თავისუფლდება მომდევნო სემესტრის გადასახადის 50% -საგან.
დანიშნულებაში მიუთითეთ სტუდენტის სახელი, გვარი, პირადი ნომერი და სასწავლო პროგრამის დასახელება.
მიმღების დასახელება – ააიპ საქართველოს საზოგადოებრივ საქმეთა ინსტიტუტი
ანგარიშსწორების ანგარიში– GE84TB1100000110700419 / GEL
ვროცლავის უნივერსიტეტი
GIPA-ს საერთაშორისო ურთიერთობების სამაგისტრო პროგრამა გთავაზობთ ორმაგ ხარისხს ვროცლავის უნივერსიტეტთან ერთად, საერთაშორისო ურთიერთობებსა და პოლიტიკურ მეცნიერებებში:
I - II სემესტრი - GIPA (საქართველო)
III სემესტრი - ვროცლავის უნივერსიტეტი (პოლონეთი)
IV სემესტრი - GIPA (საქართველო)
პროგრამის დასრულების შემთხვევაში კურსდამთავრებულებს ენიჭებათ:
მაგისტრის აკადემიური ხარისხი საერთაშორისო ურთიერთობებში (GIPA, Georgia)
მაგისტრის აკადემიური ხარისხი პოლიტიკურ მეცნიერებებში (University of Wroclaw, Poland)
სწავლის ხანგრძლივობაა 2 წელი.
Karl-Franzens University of Graz
1585 წელს დაარსებული "GRAZ"-ის უნივერსიტეტი ავსტრიის უნივერსიტეტებს შორის უმსხვილესია. მას 21 000-ზე მეტი სტუდენტი და 3000 თანამშრომელი ყავს. უნივერსიტეტს 40-ზე მეტი ბაკალავრის, სამაგისტრო და სადოქტორო პროგრამა აქვს.
Carl von Ossietzky University Oldenburg
უნივერსიტეტი ერთ-ერთი ახალგაზრდა ინოვაციური გერმანული უნივერსიტეტია, რომელიც ფუნქციონირებს გერმანიის საპილოტო უნივერსიტეტების ბაკალავრის და სამაგისტრო პროგრამების დანერგვაში. უნივერსიტეტს  დაახლოებით 11 000 სტუდენტი ჰყავს და კარგად აღჭურვილი დაწესებულება, რომელიც შედგება ხუთი ფაკულტეტისგან:
1) განათლება და სოციალური მეცნიერება,
2) კომპიუტერული მეცნიერებები, ბიზნეს ადმინისტრირება, ეკონომიკა და სამართალი,
3) ენათმეცნიერება და კულტურათშორისი კვლევები,
4) ჰუმანიტარული და სოციალური მეცნიერებები
5) მათემატიკა და მეცნიერება.
University of Alicante
ალიკანტეს უნივერსიტეტი დაარსდა 1979 წელს. იგი სტუდენტებს სთავაზობს ორმოცდაათზე მეტ პროგრამას. უნივერსიტეტს ჰყავს  30 000 სტუდენტი. მისი ინტერესის სფეროა საერთაშორისო თანამშრომლობის კონტექსტში, უნივერსიტეტის მენეჯმენტის პერსონალის გადამზადება ტრენინგებით.
World University Service - Austrian Committee
World University Service - Austrian Committeeარის ასოციაცია, რომელიც ხელს უწყობს ადამიანის უფლებათა ხელშეწყობას აკადემიური თავისუფლებისა და უნივერსიტეტის ავტონომიის საფუძველზე.
Erevan State University
ერევნის სახელმწიფო უნივერსიტეტი სომხეთში ყველაზე ძველი საჯარო უნივერსიტეტია რომელიც დაარსდა 1919 წელს, ეს არის ყველაზე დიდი და პრესტიჟული უნივერსიტეტი ქვეყანაში. იგი არაფორმალურად ცნობილია როგორც, სომხეთის "დედა უნივერსიტეტი"
Qafqaz University
უნივერსიტეტი 1993 წლიდან სწავლის უმაღლეს სტანდარტებს სთავაზობს თავისი მოსწავლეებისათვის აზერბაიჯანში და 1996 წლიდან დღემდე უმაღლესი ხარისხის კერძო უნივერსიტეტია. უნივერსიტეტი ცდილობს თითოეული სტუდენტის სპეციალური ნიჭის განვითარებას. ენის სწავლება უნივერსიტეტის ერთ-ერთი პრიორიტეტია.
Troy University
ტროის უნივერსიტეტი წარმოადგენს მრავალმხრივ საჯარო უნივერსიტეტს, რომელიც მდგომარეობს ალაბამაში, აშშ. 1887 წელს დაარსებული უნივერსიტეტი დღეს ემსახურება 18 000 სტუდენტს აშშ-ს 17 შტატიდან და 11 ქვეყნიდან.
Michigan State University
მიჩიგანის სახელმწიფო უნვერსიტეტი წარმოადგენს საჯარო კვლევით უნივერსიტეტს, რომელიც მდებარეობს მიჩიგანში, აშშ-ში. 1855 წელს დაარსებული უნივერსიტეტი დღეს ემსახურება 50 000 ზე მეტ სტუდენტს აშშ-დან და მსოფლიოს სხვადასხვა ქვეყნებიდან.
1. რომელ საათზე იწყება ლექციები და რამდენ ხანს გრძელდება?
საერთაშორისო ურთიერთობების სამაგისტრო პროგრამაზე ლექციები იწყება 19:00 საათზე. შაბათობით ლექციებიტარდება 11:00 საათიდან.
ხანგრძლივობა: 3 საათი
2. შესაძლებელია თუ არა თანხის ეტაპობრივი გადახდა?
თანხა იყოფა 4 ნაწილად. მისი გადახდა ხდება პირველ ოქტომბერს, პირველ დეკემბერს, პირველ მარტსა და პირველ ივნისს.
3. შეუძლია თუ არა სტუდენტს საგნების არჩევა?
საერთაშორისო ურთიერთობების სამაგისტრო პროგრამა შედგება სავალდებულო და არჩევითი საგნებისგან. სტუდენტები არჩევით საგნებს გაივლიან მესამე სემესტრში. გარდა პროგრამით გათვალისწინებული არჩევითი საგნებისა, სტუდენტს შესაძლებლობა აქვს 12 კრედიტის ფარგლებში, აირჩიოს და გაიაროს სამაგისტრო საფეხურის ნებისმიერი საგანი მისი ინტერესის შესაბამისად.

• Analytical thinking skills
The program with the help of Professors and invited lecturers is diverse and enabled students to get acquainted with wide range of topics in political science, diplomacy, military strategy and socio-economic development. After graduation students are not only competitive in their field, but also are able to analyze and act independently. They also should be aware of their place in society and country’s future development.
Goal
The purpose of the MA Degree Program in International Relations is to equip students with deep and comprehensive knowledge in the sphere of international Relations. This knowledge should enable them to pursue a successful career in fields related to foreign and security policy, as well as international economy, in order to strengthen position of their country and help the promotion of world peace.
Plan
International Relations Master’s Program Plan
(Elective and compulsory subjects)
More information:
Qualification awarded - Master in International Relations
Level of teaching - master
Capacity of the program - 120 credits
Language of instruction - Georgian
Duration of the program - 2 years
Schedule – evening
Tuition fees:
Annual fee of the program is 3500 GEL.
Payments are made in 4 installments each semester.
In case of successful completion of the program, students will be awarded a Master's Degree in International Relations.
Scholarship
The students with the highest GPA will be awarded scholarships each semester. The student with the greatest achievement in the International Relations Master’s Program will have 50% of the tuition fee waived for the next semester.
Bank Requisites:
JSC "TBC Bank"
Bank Code (MFO): TBCB GE 22
Name of the Recipient - Institute of Public Affairs of Georgia
Account Number - GE84TB1100000110700419 / GEL
Karl-Franzens University of Graz
Graz University, founded in 1585 and the second-largest university in Austria, has over 21,000 students and 3000 employees. The university has more than 40 bachelor's, master's and PhD programs.
Carl Von Ossietzky University of Oldenburg
Founded in 1973, the University of Oldenburg is one of the most innovative new German universities, which takes part in implementing bachelor’s and master’s programs at various German Universities. The university has about 11,000 students and well-equipped departments comprising five faculties: 1) Education and Social Science, 2) Computer Science, Business Administration, Economics and Law, 3) Linguistics and Intercultural Studies, 4) Humanitarian and Social Sciences, 5) Math and Science.
University of Alicante
The University of Alicante was founded in 1979 and offers more than 50 programs. It enrolls 30,000 students annually and specializes in the training of university management personnel with a focus on facilitating international co-operation.
World University Service Austrian Committee
World University Service - Austrian Committee is an association that promotes human rights through academic freedom and university autonomy.
Erevan State University
Yerevan State University is the oldest university in Armenia founded in 1919 and is the largest and most prestigious university in the country. It is informally known as "Mother University."
Russian-Armenian University
The Russian-Armenian University is a higher education institution established by the governments of the Russian Federation and the Republic of Armenia in 1997. It envisages execution of Bologna process demands. It offers bachelor’s, master’s, and other programs. The Russian-Armenian University has about 2,500 students, 350 invited lecturers, and 35 professors. University graduates receive Russian and Armenian diplomas with European supplements.
Qafqaz University
Located in the capital of Azerbaijan, Qafqaz University has been offering higher education standards to its students since 1993 and has been the top-rated private university in the country since 1996. The university aims to encourage and develop each student's special talent and foreign language instruction is one of its highest priorities.
Tbilisi State University
The first national university in the Caucasus was opened in 1918, which laid the foundation for the European type of higher education in Georgia.
Wrocław University
Wrocław University is a public research university located in the city of Wrocław, Poland. Wrocław University actively cooperates with international universities including the Georgian Institute of Public Affairs.
University of Troy
The University of Troy is a multidisciplinary public university located in Alabama, USA. The university, founded in 1887, serves 18,000 students from 17 states and 11 countries.
Michigan State University is a public research university located in Michigan, USA. The university, founded in 1855, serves more than 50,000 students from the United States and other countries worldwide.
Exchange Program
In cooperation with Wroclaw University International Relations Master Programs offers double degree in International Relations and Political Sciences:
I-II Semester – GIPA (Georgia)
III Semester – Wroclaw University (Poland)
IV Semester – GIPA (Georgia)
Graduates are Awarded:
Master Degree in International Relations (GIPA)
Master Degree in Political Sciences (Wroclaw University)
Scholarly Journal
The Online Journal of Politics and Democratization (JPD), a new interdisciplinary, and peer-reviewed online journal, was created within the framework of the partnership between the University of Troy and the Georgian Institute of Public Affairs.
Its main focuses include Europe, Russia and the Caucasus region, as well as studies concerning other geographical areas and specific individual countries or comparative/global analysis.