მიხეილ დარჩიაშვილს  დიპლომატიასა და საერთაშორისო ურთიერთობებში 14 წლიანი პროფესიული გამოცდილება გააჩნია.
მან დიპლომატიური კარიერა 2001 წელს, საგარეო საქმეთა სამინისტროს, სამხედრო- პოლიტიკურ დეპარტამენტში დაიწყო.
2004-2008 წლებში მიხეილ დარჩიაშვილი მუშაობდა თავდაპირველად პირველი მდივნის ხოლო შემდგომ პოლიტიკური მრჩევლისპოზიციაზე ნატოსთან საქართველოს მისიაში, ნატოს შტაბ-ბინა, ქალაქი ბრუსელი, ბელგია.
2008-2013 წლებში მიხეილ დარჩიაშვილი მუშაობდა ამერიკის შეერთებულ შტატებში საქართველოს საელჩოში, თავდაპირველადუფროსი მრჩევლის, ხოლო შემდგომ საგანგებო და სრულუფლებიანი  დესპანის პოზიციაზე.
2013 წლის ივლისიდან 2014 წლის ნოემბრამდე  მიხეილ დარჩიაშვილს ეკავა საქართველოს თავდაცვის მინისტრის მოადგილისპოსტი. აღნიშნულ პოზიციაზე მიხეილ დარჩიაშვილის საპასუხისმგებლო მიმართულებებს საერთაშორისო ურთიერთობები დათავდაცვის პოლიტიკა და დაგეგმვა წარმოადგენდა.
ამჟამად მიხეილ დარჩიაშვილს უკავია სახელმწიფო მართვის პროგრამის მენეჯერის პოზიცია USAID-ის პროექტში - დემოკრატიულიმმართველობის ინიციატივა (GGI) საქართველოში.
მიხეილ დარჩიაშვილი არის საქართველოს საზოგადოებრივ საქმეთა ინსტიტუტის (GIPA) გამგეობის წევრი. იგი არის GIPA-სკურსდამთავრებული და მინიჭებული აქვს სახელმწიფო მართვის მაგისტრის (MPA) ხარისხი .

Professor at Georgian Institute of Public Affairs (GIPA). Is an alumnus of the Leadership Academy for Development (LAD) at Stanford University’s CDDRL and EPRC. Has over 25 years of expertise in international development, international relations and national security, with significant experience as a senior government official.
His diplomatic career began in 2001 at the Ministry of Foreign Affairs of Georgia, where he held various roles within the Political-Military Department. Later served at the Georgian Mission to NATO, based at NATO Headquarters in Brussels, Belgium, first as a First Secretary and subsequently as a Political Counselor (2004-2008).
From 2008 to 2013, worked at the Embassy of Georgia to the United States in Washington, D.C., initially as Senior Counselor, then as Minister Plenipotentiary.
He served as Georgia’s Deputy Defense Minister from 2013 to 2014, where oversaw international relations and defense policy planning, focusing on Georgia’s NATO membership aspirations and U.S.-Georgia defense cooperation.
For the past 10 years (2015-2025), Mr. Darchiashvili was actively involved in USAID-funded programs focused on good governance development at both the central and local levels in Georgia. From 2015 to 2022, he served as Governance Program Manager for the USAID Good Governance Initiative. Subsequently, from 2022 until March 2025, he held the position of Director of Subnational Governance Systems within the USAID Local Governance Program.
Served as a Senior Expert for the EU-funded project "Support to External Security Sector Oversight in Georgia", managed by the Delegation of the European Union to Georgia and implemented by the GOPA-PACE Consortium.